fjern søgeboks

Et kendt og tre nye ansigter i FRISKOLERNEs bestyrelse efter generalforsamling

Ved valget til FRISKOLERNEs bestyrelse på weekendens generalforsamling var der kampvalg om fire pladser i foreningens bestyrelse.
Af: Mette Marie Møller, Friskolernes Hus
Kategori
Pædagogik & skoleliv , Kurser & arrangementer , Presse & politik , Administration
06.05.26

Ved FRISKOLERNEs generalforsamling den 2. maj var der valg til bestyrelsen. Seks kandidater stillede op til fire ledige pladser. 

Valget endte med genvalg til Danny Ibsen, afdelingsleder på Den fri Hestehaveskole og nyvalg af Malene Sloth, lærer på Middelfart Friskole, Christian Elmelund-Præstekær, forælder på Enghaveskolen - Faaborg Friskole og Jeppe Arlund, Lærer på Osted Friskole.
Første suppleant blev Jens Søndergaard, skoleleder på Vejen Friskole og anden suppleant blev Mette Marstrand, skoleleder på Broby Friskole.

Tak til alle opstillede og stort tillykke med valget til de valgte. 

Her kan du se den samlede bestyrelse og læse om bestyrelsens arbejde.

Få nyheder fra FRISKOLERNE!

Få nyt fra FRISKOLERNE via vores nyhedsbreve og vores nyhedsagent.

Du bestemmer selv, hvilke emner du vil have nyheder om - og du kan til enhver tid afmelde dig igen.
TILMELD dig nyhedsbreve og nyhedsagent.

Hele skolens forening!

I FRISKOLERNE er både ansatte, skolekredsmedlemmer og forældre automatisk medlemmer af foreningen gennem skolen. Ring til os, hvis du har brug for at løfte en sag politisk, eller hvis du har brug for konkret rådgivning. 

FRISKOLERNE