Den Statslige Kompetencefond giver støtte til individuel kompetencegivende kompetenceudvikling. Støtten skal være et supplement til de udgifter, skolen i forvejen har til kompetenceudvikling.
Den Statslige Kompetencefond er inddelt i 5 fondspuljer. For skolens ledere, lærere og børnehaveklasselærere vil det være muligt at søge LC-fondspuljen (jf. LC-overenskomsten under CFU-fællesoverenskomsten).
Søg op til 25.000 kr. i støtte
Der kan som udgangspunkt søges om støtte op til 25.000 kr. inden for et kalenderår til uddannelses- og kursusgebyr, materialer samt transport og ophold.
Blandt forhåndsgodkendt uddannelse er:
· Fagspecifikke kurser, herunder AMU
· Akademimodul(er)
· Diplommodul(er)
· Mastermodul(er)
· Fagmodul på en kandidatuddannelse
LC-fondspuljen er pt. lukket for ansøgninger men åbner igen d. 23. september 2025 kl. 10.00 indtil d. 29. september 2025 kl. 17.00. I åbningsperioden kan hver ansøger indsende 2 ansøgninger.
Her finder du en trin-for-trin guide til ansøgningsprocessen.