fjern søgeboks
Frihed til forskellighed
kids playing

Skal 100 året for ”genforeningen” i 2020 indgå i skolens aktivitet?

Foreningen Ung Genforening har lanceret en hjemmeside og står for aktiviteter og materialer, som skoler kan benytte, såfremt de vil arbejde med genforeningen mellem Danmark og Nordslesvig (= Sønderjylland) i 1920.
Af: Peter Højgaard Pedersen, Friskolernes Hus
Kategori Administrative nyheder
09.10.19

Læremidlerne, som findes på foreningens hjemmeside, har fokus på det danske mindretal i Sydslesvig, ligesom en af aktiviteterne går ud på, at elever fra Sydslesvig i uge 20 kan komme på tur til Danmark.

Dette er baseret på, at skoler i Sydslesvig knytter partnerskaber med skoler i Danmark – i uge 20 er der så partnerskolebesøg.

Se mere på Ung Genforenings hjemmeside.

Få nyheder fra FRISKOLERNE!

Få nyt fra FRISKOLERNE via vores nyhedsbreve og vores nyhedsagent.

Du bestemmer selv, hvilke emner du vil have nyheder om - og du kan til enhver tid afmelde dig igen.
TILMELD dig nyhedsbreve og nyhedsagent her.

Hele skolens forening!

I FRISKOLERNE er både ansatte, skolekredsmedlemmer og forældre automatisk medlemmer af foreningen gennem skolen. Ring til os, hvis du har brug for at løfte en sag politisk, eller hvis du har brug for konkret rådgivning. 

FRISKOLERNE

og Friskolernes Hus

Middelfartvej 77 - 5466 Asperup  
kontakt@friskolerne.dk

Telefon 6261 3013
Man-tors 9-12 og 12.30-15.00
Fredag 9-12